HISTORIA

Uczniowski Klub Sportowy „Szóstka Kłodzko” działa przy Szkole Podstawowej Nr 6 w Kłodzku.  Powstał w wyniku długoletnich tradycji sportowych szkoły  oraz znacznych osiągnięć. (Od 15 lat w szkole organizowane były wyjazdy szkoleniowe na narty dla licznej rzeszy dzieci i młodzieży, wyjazdy na basen).

Klub swoją działalność rozpoczął w czerwcu 2002 roku.

W swoich szeregach Klub skupia w sekcji narciarskiej 60 zawodników, w pływackiej 40. Są to uczniowie i młodzież ze szkół kłodzkich.

a)      Celem Klubu jest:

1.      planowanie i organizowanie pozalekcyjnego życia sportowego uczniów w oparciu o możliwości sprzętowe i obiektowe szkoły, oraz pomoc organizacyjną i materialną rodziców i sympatyków Klubu,

2.      angażowanie wszystkich uczniów do różnorodnych form aktywności ruchowej, gier i zabaw dostosowanych do wieku, stopnia zainteresowań sportowych,

3.      organizacja i uczestnictwo w imprezach sportowych organizowanych na obszarze działania samorządu terytorialnego i poza nim,

4.      organizowanie zajęć sportowych dla uczniów w szkołach, w celu wszechstronnego rozwoju ich sprawności fizycznej i umysłowej,

5.      organizowanie działalności sportowej ze szczególnym uwzględnieniem funkcji zdrowotnych,

6.      organizowanie uczniom różnorodnych form współzawodnictwa sportowego

7.      kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych.

W klubie istnieją trzy sekcje:

• Narciarstwo zjazdowe

• Pływanie

• Lekkoatletyka

Formy pracy:

-         zajęcia szkoleniowe

-         starty w zawodach

-         treningi ogólnorozwojowe

-         organizacja zawodów

-         organizacja festynów

-         zagospodarowanie ferii zimowych

-         praca z uczniem zdolnym

b)      W prowadzenie Klubu zaangażowany jest Zarząd w pięcioosobowym składzie, oraz trzyosobowa Komisja Rewizyjna.

Jesteśmy czołowym Klubem na Dolnym Śląsku.

W czwartym  roku działalności Klubu powołano do Kadry Dolnego Śląska

2 zawodników, a roku obecnym nasz Klub w Kadrze reprezentuje 4 zawodników.

Zawodnicy nasi zdobywają czołowe lokaty na Mistrzostwach Dolnego Śląska i zawodach międzywojewódzkich.

Jako jeden z dwóch klubów w Kłodzku zdobyliśmy 9 punktów w klasyfikacji „sport dzieci i młodzieży”.

Zajęcia szkoleniowe w okresie przygotowawczym odbywają się 2 razy w tygodniu na hali sportowej i 2 razy w tygodniu na krytej pływalni. W okresie zimowym 3 razy w tygodniu na stokach narciarskich Kotliny Kłodzkiej i w Czechach.

Ważnym elementem szkolenia są zgrupowania i obozy sportowe, które organizujemy 3 razy w roku (również podczas okresów feryjnych), zarówno w kraju – jak i za granicą. Zawodnicy Kadry są zobowiązani do udziału w obozie letnim i dwóch obozach zimowych w Alpach.

W zbliżającym się sezonie narciarskim planujemy start w zawodach międzynarodowych.

Klub umożliwia swoim zawodnikom zdobycie uprawnień instruktorskich - organizując szkolenia i przygotowuje ich  do egzaminów ma pierwszy stopień instruktorski narciarstwa zjazdowego PZN . Stopień demonstratora posiada już 12 młodych zawodników naszego Klubu.

Sekcja pływacka szkoli i przygotowuje do zawodów uczniów, podczas treningów na krytej pływalni i obozach sportowych.

W ubiegłym roku drużyna zajęła  IV miejsce w powiecie, X w strefie wałbrzyskiej.

Warto podkreślić, że z tej formy aktywności, którą proponuje nasz Klub - może korzystać ogromna ilość naszych pociech – nie tylko te dzieci, które przejawiają wyjątkowe zdolności sportowe, są bardzo sprawne fizycznie, a ich liczba zamyka się w ściśle określonej ilości zawodników (np. drużyny gier zespołowych), ale również te, których sylwetki pozostawiają wiele do życzenia